3 Ekim 2010 Pazar

iksv, kabahat, özür

yıllar geçtikçe çok heyecan veren deneyimlerin eski havasını kaybetmesini yaşıyoruz hepimiz. film ekimi veya film festivallerinin hepsi için benim adıma böyle durum. zamanla ilk gençlik yıllarının heyecanının tavsaması, festivallerde çok hoşuma giden sosyalleşme duygusunun artık tam ters etki yapması, daha teknik sebepler, festivaldeki seyirciden hoşlanmamam, tembelleşmem hepsi festivallere daha soğuk bakmama neden oluyor, filmleri evde izlemeyi tercih ediyorum. saatlerce kuyruklarda beklediğim festivallerden sonra geçen sene film ekiminde izlemek istediğim tek film olan beyaz bant için on beş yirmi dakika beklemeye üşendim-gerçi filmi hala izlemedim ya-. bu seneyse durum biraz farklıydı, godard var, kiorastami var, o yüzden son bir kez daha ilk gün kuyruğuna girdim. yedi saatlik rekor beklemenin sonunda istediğim dört filme de bilet buldum ama atlas da aldığım biletlerin localardan olması çok büyük hayal kırıklığına neden oldu, iyi yerlerden bilet bulmak amacıyla ilk gün kuyruğuna girmişken gün sonunda godard ın pazartesi sabahı onbirdeki seansına locadan bilet bulduğum için şükredeceğim hiç aklıma gelmezdi. birçok filmin haftasonu ve akşam saatleri seansları sabah erken saatlerde tükendi, iksv nin sabah saatlerinde açıkladığı ek gösterimler vs yle birlikte iyice karışan gösterimler kuyruğun bir türlü ilerlelememesine neden oldu, birkaç saatten sonra o film bitti, şu bitti söylentileriyle birlikte kuyruğu bırakanlar olmaya başladı, en sonunda saat dört buçuk gibi biletleri alıp çıktığımda kuyruk hala dışardaydı, bu iksv için tüm zamanların rekorudur dersek yanlış olmaz.

iksv biletlerin tükenmesiyle birlikte hemen ek gösterimler koyarak önlem almaya çalıştı, ek gösterimlerin artacağını düşünüyorum, if benzeri bir sonraki haftaya gösterimler de konabilir, bilet alamayanlar takip etsinler derim. burada rahatsız edici durum biletlerin hiç benzeri olmayan bir şekilde erkenden tükenmeleri ve ilk gün bilet alanların bile abudik gubidik yerlerden film izleyecek olması-yıllardır festivallere katılırım, ilk defa atlas ın locasına çıkmak zorunda kalacağım-. bunun iki nedeni var, emek in yerine atlas veya beyoğluna geçilmek durumunda kalınması-emek, emeksiz film ekimi, ayrı bir yazıyı hak ediyor kuşkusuz- ve abartılmış film sayısı.
iksv ciler herhalde atlas ve beyoğlu nun toplam koltuk sayısının emek kadar etmeyeceğini biliyorlardı, bu durumda izleyici mağdur etmemek için ya film sayısını gereksiz filmleri ekleyerek otuza çıkartmayıp gösterim sayılarını artıracaklardı, ya da bilet fiyatlarında yapılacak bir artışla beraber festivali fitaş a çekeceklerdi, şu an festivalin potansiyelini karşılayabilecek tek salon fitaş da var, bu yapılmalıydı, iksv bile bile lades dedi.

şimdi iksv ciler muhtemelen konulan ek gösterimlerle beraber iyice şişinip şöyle rekor kırdık, ilk defa cart curt diye kendilerini pohpohlayacaklar ama asıl yapılması gereken seyirciden özür dilemek, ancak bu şartlarda iksv seyircide yaşanan güven kaybını bir şekilde telafi edebilir.

Hiç yorum yok: