21 Aralık 2008 Pazar

itiraflar

sezen aksu nun hiçbir şarkısını sevmiyorum, sezen aksunun tipinden konuşmasına, köpeği vb her şeyine uyuz oluyorum. bok gibi şarkılar yazdığını düşünüyorum ve sezen aksu dinleyip hüzünlenen kadınlara istemdışı kıçımla gülüyorum ve bir şey daha sokakta sezen aksu sevmediğimi dile getirmeye korkuyorum, mahalle baskısı var.
oh be..
sezen i kim sevmez ya..

8 yorum:

içimden geldiği gibi... dedi ki...

olabilir bence..bu da senin farkın olsun..

gar sakini dedi ki...

'ama eski sarkilari guzel be yawwww' da alinabilinecek en genel tepkilerden biridir :)

Mehmet Hayri Zan dedi ki...

zannımca türkiye cumhuriyetinden çıkma en büyük iki insan oğuz atay ve sezen aksu'dur.

eğer ortada bir "biz" varsa, bu "biz"in en mahrem, en ince yerlerine dokunmuşlardır kendileri.

eh onun için, sezen'i herkes sever.

lüzumsuz adam dedi ki...

@içimden geldiği gibi
eğer farkım sezen aksu sevmemek olacaksa yandım demektir:) bizim yazarların hiçbiri sevmediği için bu hatunu öyle ortaya bir atayım dedim.

merhaba mehmet abi-nedense benden büyük olduğunuzu düşünüyorum, yanlışsa düzeltin
bana kalırsa sezen aksu cumhuriyet tarihinin en "overrated" insanlarından biridir. tartışılması imkansız olan, herkesin kabul etmesinin beklendiği olgulardan biri bence türkiye de sezen aksu. benim nazarımda tanju okan şarkı yazamasa da ondan çok daha önemli. benim de birçok arkadaşım gibi hüzünlenmem için bir şarkısını dinlemem yeter. ama biliyorsunuz ki bu tartışma beğenilere dayandığı için bir yere varamayacak.
bu arada daha önce de yorum yapmıştınız atay la ilgili bir yazıma hatırlar mısınız bilemiyorum ama hep düşünmeden, sayfa yenilensin diye yazdığım şeylere yazıyorsunuz, tek tük de olsa güzel şeyler yazıyorum, onlara da beklerim.:)
eyvallah.

uyuyan adam dedi ki...

Bregovic şarkılarının içine etmiştir kendileri yorumlayacağım diye. Lüzumsuza katılıyorum kendisi hakettiğinden çok çok fazla değer görmektedir. Sevmediğinizi belirttiğinizde de yardıganmaktasınız tabu gibi bir şey.
Kendi kararlarını veremeyen , başkalarının istedikleri gibi yaşayıp kendilerini hedeflerinin peşinde gittiğini sanan insanlar birbirlerinden görüp o kadar içi boş şeylerle uğraşıyorlar , ilgi duyuyorlar ki yadırgamıyorum o yüzden. Ne alaka demeyin, bir şeyleri gerçekten sevmese de sırf çevresindekiler yüzünden öyle görünen insanlar azınlıkta değil.

lüzumsuz adam dedi ki...

sezen aksu sevmeyen bir milyon kişi bulabilirim..:)
şaka bir yana-aha dünyanın en aptal söz öbeklerinden biri, en kendine güvensiz, şahsiyetsiz vs- sezen aksu gibi topluma malolmuş-buna da bayılırım- kişilerin siyasi bir duruşu olmaları gerektiğine inanıyorum. yoksa benim gözümde tırtsındır, çakkıdı çakkıdı oynaşalım kızsındır.
mükemmel anlatım...

Mehmet Hayri Zan dedi ki...

arkadaşlar, yani size sezen aksu sevmiyorsunuz diye mahalle baskısı var, ben öyle anladım :)

ama sezen aksu'yu büyük yapan şey herkesin çok beğendiğini söylediği bir idol olması değildir. yani kuru laf değildir onu vazgeçilmez yapan. çoğumuzun büyüme, aşık olma, yıpranma macerasında sesi olan izi olan bir kadın olmasıdır. e bu illüzyon değil, hakikattir. bizzat yaşanmıştır, derinden içimize işlemiştir.

böyle olduğu için de sezen aksu sevmiyorum demek ben buralardan değilim demektir biraz. bunun imasını taşır. bunun için sezen sevmeyenlere gıcık olunur!

tüm bu tecrübe nedeniyledir ki sezen aksu için müzikal analiz yapmak pekala gereksizdir. o, hepimizin anası, hepimizin kadını, hepimizin aşkıdır zira.

lüzumsuz adam dedi ki...

evet abi, mahalle baskısı var:)
benim gözlemlerim farklı bir sezen aksu çiziyor. evet, yakın arkadaşlarım arasında onu dinleyen bir kişi bile yok ama çevreme baktığımız zaman sezen aksu seven kisimlerin orta ve üstü burjuva kesimi olduğunu düşünüyorum. sezen aksu da burjuva duyarlılığına cuk oturuyor. yani toplumun tüm kesiminin sezen aksu dinlediğine inanmıyorum.
görüşün bizim durumumuzu güzel açıklıyor abi ama serde aylak adamlık var bu dışlanmayı-bu sezen aksu mevzusunu bir yansıması olarak düşünelim- pek de yadırgamıyorum.