6 Kasım 2008 Perşembe

Gandhi

İki yaz öncesiydi yanlış hatırlamıyorsam bu filmi seyrettiğimde (cnbc-e). Bağımsız Hindistan'ın kuruluş hikayesiydi, sonrasında din konusundaki ayrılıklar ve de cinnah ın Pakistan'ı kurması. Gandhi bu ayrılık için uğraşmamıştı o kadar. Kullandığı tek silah, inancıydı. Bunu filmde bir çok sahnede görebiliyordum. Tuz fabrikasıydı galiba , ulusallaştırmak için ingilizlerin elinden almak gerekiyordu. Savaşarak değil inancıyla almıştı halk bunu. Kapısında dört asker durmakta, önünde de bir insan konvoyu. Dörderli sıralar halinde. Kendisi de ilk dördün içinde. Kapıya kadar gidiyorlar, içeri girmeyi deniyorlar, askerler dördünü yere yıkınca bir başka dörtlü geliyordu. Yere yığılanları orada bulunanlar geriye çekiyor yaralarını sarıyor ve tekrar gidiyorlar. Hiç karşılık vermeden. İlk zamanlar bir suçluydu, hapse attılar. İngilizler onu büyük bir tehdit olarak gördüler. O halkını ateşledi, birliği sağlamaya çalıştı. Başardılar, sonrasında din yüzünden ayrılık gündeme geldi ve iki devlet oldular . Ne zaman bir sorun ortaya çıksa , ölüm orucuna başladı gandhi. Tek istediği , birlik olan barışın hükmettiği hindistanı sağlamaktı. En sonunda da onu da öldürdüler. Ne bir koruması ne de bir silahı vardı. Çok sevmiştim onun sadece düşüncesi ile savaşmasını.
Bir zamanların teröristi , parçalayıcı gücü, sonrasında halkın kahramanı. Hep böyledir zaten , kaybetse farklı olurdu. Ernesto Guevera da öyleydi , Fidel Castro ile başardılar sonra. Önemli olan inanmak. Karışık işler bunlar ama oturup düşünmek gerek üzerine. Farklı olan her şeye ön yargılı yaklaşmamak gerek. Ve bu insanlara saygı duymak lazım, bencil davranıp sadece kendi hayatlarını yaşamadılar. Gandhi bir avukat ,Guevera da bir doktor olarak kalabilirdi.

tarihte bugün şeysi (vikipedi)

1494 - Kanuni Sultan Süleyman'ın doğumu
1913 - Gandhi tutuklandı (bunu görmem yazıyı yazmaya karar verdikten sonra oldu)
1917 - bolşevik ekim devrimi
2002 - fenerbahçe 6 - 0 galatasaray
2007 - liverpool 8 - 0 beşiktaş

5 yorum:

godsyndrome dedi ki...

Tarihte bugün:Burak'ın fenerli olduğu anlaşıldı :)

gar sakini dedi ki...

heheheheh tarih niyeyse hep onlarin adina guzel seyler yaziyor, benim futbol tarihi bilgim biraz kotu, luzumsuz senden karsi atak bekliyorum, en kotu mayis 2000 diyorum

Burak dedi ki...

Yanlış anlaşıldı godsyndrome beşiktaşlıyım ben (:

lüzumsuz adam dedi ki...

valla bu konu hakkında yorum yapmak istemiyorum, haftasonu görüşeceğiz amma burak seninle asmalimescitteki o sikko mekanda izlediğim besiktas macını da kolayına unutmam yani.

Burak dedi ki...

Maçı ayrı , çalan müzikleri de ayrı değerlendirmek gerek . Bu kadar karışık bir müzik anlayışı olan mekan az bulunur..