20 Ekim 2008 Pazartesi

yavuz turgul&şener şen


ortak ilgi alanımız olan şener şen hakkında bir arkadaşımla konuşuyorduk. şener şen i çok seven, şekerpare, davaro gibi filmlerin repliklerini şener şen taklidi yaparak ezberden okuyan biridir.
abi sen aşk filmlerinin unutulmaz yönetmenini izledin mi?
yavuz turgul.
evet, yönetmeni yavuz turgul. izledin mi abi.
hangi filmi?
aa sen yanlış anladın.
evet arkadaşımın aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeninden haberi vardı, ama bunu yavuz turgul a verilen bir ad olduğunu düşünüyordu.
gerçekten eğlendik, onun filmi hatırlamayıp yavuz turgul a bu paydayı vermesi çok hoşuma gitti.
eh bu mahlas da yavuz turgul a yakışır diyorum, ama kesinlikle daha fazlası da var.
şener şen yavuz turgul işbirliğinin ilk meyveleri olan züğürt ağa, muhsin bey, aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni, gölge oyunu hepsi türk sinemasının en özel eserleridir. bu filmlerin hepsinde izlek olan şekspirvari düşüşlerdir bizi onlara çeken. tutunamayan sevgimiz, bir tutunamayan gördüğümüz zaman hemen özümsemimizdir bu filmleri yoğun olarak duyumsamamızın nedeni. naif-türkçeleştirdiğimiz en güzel sözcük-, duyarlı, yalnız, romantik film karakterlerinin hepsi birbirine benzemektedir, farklı yerlerde aynı dönüşümün tutunamayanları olarak.
yavuz turgul, şener şen ikilisi türk sinemasında eşi benzeri olmayan bir başarıya ulaşmıştır.
jeremy bu filmlerin hepsini izlemediysen senin için üzülürüm, bir şekilde temin et.
ve kendim adına da üzülüyorum, bu filmlerin hiçbiri arşivimde yok.

3 yorum:

godsyndrome dedi ki...

lüzumsuz pek çok insan da aynı öykünün farklı versiyonunu izledikleri gerçeğiyle epey bir eleştiriyor yavuz turgulu.Bu konuya değinmemişsin.Bana gelince tutunamayanların hikayelerini anlatanları hep sevmişimdir.

godsyndrome dedi ki...

gerçeğiyle değil gerekçesiyle (pardon)

lüzumsuz adam dedi ki...

her ne kadar bir tutunamayanlar üçlemesi,dörtlemesi yaptığını söylemese de öyle yapmış yavuz turgul. açıkçası benim nazarımda önemli olan filmin başarısıdır ve bir de ters okuyalım: hikayesi hiç kesişmeyen tutunamayanları bu kadar başarıyla yazması türk sinemasında ona bir özgünlük kazandırmıyor mu?
veya şöyle düşün jeremy. şu sıralar çok popüler olan kesişen hikayeler minvalinde bu hikayeleri toplasa herkes ona şapka çıkarmaz muıydı?
bu kadar.